Historia

Rys historyczny: Pierwszy kościół w Stradunach pod wezwaniem św. Leonarda zbudowano w końcu XV wieku jako filialny kościół parafii w Juchach. Do czasów Reformacji był to kościół  katolicki. Parafię Straduny utworzono w 1554 r. Świątynia spłonęła 21 września 1736 roku podczas wielkiego pożaru wsi. Odbudowano ją wkrótce potem i wzbogacono wieżą kamienną. Na szczycie wieży umieszczono blaszaną chorągiewkę z datą odbudowy – 1738. Po II wojnie światowej duszpasterstwo w Stradunach prowadzili Kanonicy Regularni Laterańscy, którzy na niedziele i święta dojeżdżali do Stradun z Ełku. Kanonicy Regularni Laterańscy do Ełku przybyli po II wojnie światowej z Klasztoru Bożego Cała w Krakowie. Kościół w Stradunach został poświęcony 3 maja 1946 r. W dniu poświęcenia kościół otrzymał tytuł Matki Bożej Królowej Polski. W roku 1964 na stałe zamieszkał w Stradunach Ksiądz Józef Kącki, który prowadził tu duszpasterstwo parafialne i wybudował plebanię koło kościoła w latach 1969 – 1971. Kanonicznie Parafia Straduny została erygowana 15 maja 1971 roku przez Biskupa Warmińskiego Józefa Drzazgę.

Wyposażenie: Wewnątrz kościoła znajdują się zabytkowe 22-głosowe organy z XVIII wieku, płyty nagrobne miejscowych rodów szlacheckich z XVI i XVII wieku oraz obraz Ukrzyżowanie wykazujący wpływy szkoły Albrechta Dürera. W nadstawie ołtarza głównego wisi obraz Matki Bożej.

Odpust: MB Królowej Polski – 3 maja

Księgi parafialne: od 1964 r.

Kościół Parafialny: Świątynia stoi na miejscu wcześniejszego kościoła drewnianego. Początkowo kościół był pw. św. Leonarda.  Pierwotnie kościół był świątynią katolicką. Po sekularyzacji Zakonu Krzyżackiego stał się świątynią protestancką. Prawdopodobnie był częścią kompleksu zamkowego zbudowanego w tym miejscu przez Krzyżaków w XV w. Po II wojnie światowej kościół został zamieniony na rzymskokatolicki (od 1946 r.). Jest to kościół orientowany, jednonawowy z transeptem, zbudowany z cegły i kamienia na rzucie prostokąta (o wymiarach: 25 m długość, 19 m szerokość). Po stronie zachodniej znajduje się trójkondygnacyjna wieża (wysokość 15 m), wzniesiona z kamieni polnych, z kruchtą i głównym wejściem. Ponad portalem głównym znajdują się trzy prostokątne okna, po jednym prześwicie z każdej strony oraz tarcze zegara. Całość zwieńczono iglicą, z chorągiewką, na której widnieje data 1738 (rok odbudowy). Do prezbiterium od północy przylega zbudowana na rzucie prostokąta zakrystia, nakryta dachem dwuspadowym, a od strony południa kaplica Najświętszego Serca Jezusowego. Kościół pokryto dachem dwuspadowym z dachówki ceramicznej (staraniem Ks. Kazimierza Błońskiego CRL). W ścianach znajdują się duże okna z witrażami. Kościół otoczony jest murem z kamienia polnego o wysokości 1,5 m.

Ołtarz główny z obrazem Matki Bożej został wykonany przez Juliejusa Iivensky’ego i Augusta Auga w 1845 roku.

Organy: Naprzeciw ołtarza znajduje się chór muzyczny z balustradą, wsparty na filarach. Umieszczono na nim organy zbudowane w 1742 roku przez Adama Gottloba Caspariniego. W roku 1900 instrument został przebudowany przez B. Goebla z Królewca.

Obrazy: W kościele znajduje się cenny obraz: Ukrzyżowanie – namalowany na desce przez nieznanego artystę z XVI wieku, (z ok. 1570 roku). Obraz „Ukrzyżowanie” wykazuje wpływy szkoły Albrechta Dürera. Na ścianie jest obraz Matka Boża Ostrobramska (na płótnie). W ścianach umieszczone są kamienne epitafia przedstawiające rycerzy, a także płyty nagrobne Krzysztofa (zm. w 1577 roku) i Anny (1582 roku) Glaubitzów oraz Krzysztofa Joachima Packmohra i Doroty Lehndorff (zm. 1643 roku). Na ścianach i na suficie nawy – nowa polichromia (z 1994 roku) nawiązująca do sakramentów, prawd wiary i przykazań Bożych.

Kaplica dojazdowa: Kaplica w lesie nad jeziorem Łaśmiady w Malinówce pw. Matki Bożej Miłosierdzia w Ośrodku Wczasowym (Msze Święte są odprawiane w lipcu i w sierpniu)

Terytorium parafii: Chojniak, Janisze, Krokocie, Malinówka, Miluki, Oracze, Piaski, Płociczno, Przytuły, Rydzewo, Sajzy, Sikory Juskie, Straduny i Wityny.

Proboszczowie: ks. Józef Kącki CRL (1964-1994), ks. Stefan Porossa CRL (1994-1995), ks. Kazimierz Błoński CRL (1995-2003), ks. Tomasz Franieczek CRL (2003 – 2012), ks. Zdzisław Siuta CRL (2012 – 2018), ks. Paweł Greń CRL (2018 – 2021), ks. Piotr Walczak CRL od 15.07.2021 roku.